“İnşaat Sektöründe Marka, Reklam Ve Satış Sorunu Var”

“İnşaat Sektöründe Marka, Reklam Ve Satış Sorunu Var”

Subbrand Marka ve Reklam Ajansı Başkanı Mustafa Solmaz, “İnşaat sektörü ve özellikle konut üretimi ekonomiye ciddi katkısı olan bir sektördür. Fakat Türkiye şartlarında inşaat sektöründe ve özellikle konut üretiminde markalaşma çabalarının düşük, reklamların tek düze ve yetersiz kaldığını görmek mümkün” dedi.
Subbrand Marka ve Reklam Ajansı Başkanı Mustafa Solmaz, inşaat sektöründe marka, reklam ve satış sorunu bulunduğunu söyledi. Solmaz, inşaat sektörünün gerek yapım aşamasındaki ciddi ürün girişi gerekse istihdam potansiyeli ile ekonominin çarklarının dönmesinde büyük katkıları olan sektörlerin başında geldiğini belirterek bununla birlikte en fazla reklam harcaması yapılan sektörlerden biri olduğunu aktardı. Solmaz, “Sektörü kendi uzmanlık alanımız dahilinde incelediğimizde; ciddi bir ‘Markalaşma’ ve ‘Tanıtım Sorunu’ göze çarpıyor. Bu sorun hem ulusal hem de uluslararası arenada konut satışlarındaki zorluklardan ve düşüşten rahatça anlaşılabiliyor” diye konuştu.
‘Marka’ olmanın ilk aşamasını sıradanlaşan üretimde fark oluşturacak uygulamalar ve eşsiz bir tüketim vaadi geliştirebilmek olarak niteleyen Solmaz, “İnşaat sektörüne baktığımızda ise konut projelerinin, isimlerinin ve proje vaatlerinin fazlasıyla sıradan olduğu görülüyor. Tüm bunlara bir de ‘Marka Yönetimi’ olmadan çekilen reklam filmleri ve tanıtım çabaları eklenince işler tamamen zaman ve para kaybına dönüşüyor. Bizim uzmanlık alanımız olan ‘Bilinçaltı Markalaşma’ penceresinden baktığımızda, konut alımında müşteri ihtiyaç ve öngörüleri ya kullanılmıyor ya da yeterince araştırılmıyor. Özellikle lüks konut tüketimine yönelik üretim ile Türkiye’nin dış yatırım çekmesi adına önemli olan ve uluslararası beğeniye hitap etmesi beklenen konut projelerinde ortaya çıkan işler çok sönük ve sıradan kalabiliyor” şeklinde konuştu.
Gelişmiş pazarlardaki inşaat sektörlerinin lüks ve uluslararası konut projeleri ekseninde incelendiğinde; müşteri ihtiyaç ve beklentileri sıradanlıktan uzak ve marka eksenli olarak karşımıza çıktığını belirten Solmaz, “Ülkemizde bahçe, vadi, şehir, orman vs. isimler ile benzerlerinden ayırt edilemeyen mimariler maalesef marka fiyatına satılamıyor. Bu yüksek kalitedeki üretimler sadece malzeme fiyatı, işçilik ve arsa fiyatlarına endeksli oluşan bir ‘Meta Fiyatına’ göre değer kazanmaya çalışıyor. Halbuki konut üretiminde ‘Markalaşma’; konutları Meta olmaktan çıkararak konutun marka değerini yansıtacak fiyatlara ulusal ve özellikle uluslararası arenada pazarlanabilirliğini sağlar. Böylelikle hem inşaat sektöründeki firmaların gelirleri artabilir hem de ekonomiye ciddi katkılar sağlayan bu sektör milli üretimin önemli kilometre taşlarından biri olmayı sürdürebilir” ifadelerini kullandı.
“Sektör firmalarında tanıtım ve reklam konularında ciddi zihniyet değişikliği gerekiyor”
Subbrand Marka ve Reklam Ajansı Başkanı Mustafa Solmaz İnşaat sektöründe marka, reklam ve satış sorununun aşılabilmesi için sektör firmalarında tanıtım ve reklam konularında ciddi zihniyet değişikliği ve farklılaşma yaşanmasının gerektiğini vurguladı. Solmaz, “Özellikle firmaların “Markalaşma” konusuna ciddi şekilde eğilmeleri olmazsa olmaz şart. Tabii Marka’nın isim, logo, kurumsal kimlik ya da reklam olmadığını bir kez daha belirtelim. Toparlamak gerekirse Konut üretiminde boşa reklam harcaması yapmak yerine “Markalaşmaya”, ‘Marka’ doğrultusunda bilinçaltı sistemlerle uyumlu tanıtımlara ve deneyim ekonomisine acilen geçiş yapılmalıdır, bu süreci yürüten inşaat firmaları uzun dönemli gelirlerini arttırabilecek ve sürekliliklerini garanti altına alacaklardır” dedi.

-->